Rentgen stomatologiczny Legnica - Pastor

Rentgen stomatologiczny Legnica

Rentgen Tomograficzny – firmy Stern Weber

W trosce o państwa komfort wyposażyliśmy naszą klinikę w nowy cyfrowy aparat tomograficzny, służący do zdjęć panoramicznych oraz tomograficznych 3D, który umożliwia nam pełną diagnostykę na miejscu. Dzięki niemu uzyskujemy szybką diagnostykę wielu schorzeń jamy ustnej i tym samym wdrażamy właściwe leczenie. Wykonujemy zdjęcia również na zlecenia.

Rentgen stomatologiczny, to inaczej prześwietlenie zębów, jedno z najważniejszych badań w stomatologii. Podczas jego wykonywania zęby i kości pochłaniają więcej promieniowania niż tkanki miękkie, dlatego też na zdjęciu są one białe i wyraźnie wyróżniają się z ciemniejszego tła. Pozwala to na dokładne obejrzenie zębów, łącznie z ich korzeniami. Dzięki nowoczesnym aparatom rentgenowskim oraz innowacyjnym technologiom przestrzennym 2D i 3D, możliwe jest uzyskanie coraz lepszych i dokładniejszych wyników, a co za tym idzie, jeszcze lepszej diagnostyki. Pozwala to lekarzowi na wdrożenie najskuteczniejszej metody leczenia, a pacjentowi zapewnia bezpieczeństwo i większy komfort.

Rentgen stomatologiczny – kiedy jest potrzebny?

Badanie radiologiczne zębów, to w dzisiejszych czasach jeden z niezbędnych elementów diagnostyki oraz leczenia stomatologicznego. Dzięki niemu, w bezbolesny sposób można ocenić stan poszczególnych zębów oraz kości szczęki i żuchwy oraz stawów skroniowo-żuchwowych. W zależności od potrzeb, wykonuje się zdjęcia punktowe, obrazujące jedynie wybrany ząb lub pantomograficzne, nazywane też panoramą, które stanowią dokładny obraz, ukazujący kompletne przedstawienie dolnej części twarzoczaszki. Jest wiele sytuacji, w których dentysta zleca wykonanie takiego zdjęcia. Jednym z nich jest planowane, długotrwałe leczenie w nowym gabinecie. Zdjęcie pantomograficzne daje lekarzowi pełny obraz sytuacji w jamie ustnej, która bywa często trudna do rozpoznania podczas standardowej kontroli. To, że zęby z zewnątrz wyglądają na zdrowe, a pacjent nie uskarża się na żaden ból, nie jest jeszcze gwarancją, że nic się nie dzieje. Dopiero za pomocą rentgenu stomatologicznego można wychwycić niektóre schorzenia np. w obrębię korzeni. Dzięki prześwietleniu można też stwierdzić próchnicę, zlokalizować zatrzymane zęby czy zauważyć różnego rodzaju patologiczne zmiany jak np. torbiele. Ocena całościowego stanu uzębienia i jamy ustnej, pomaga dentyście w leczeniu kanałowym czy usuwaniu zęba. W szczególności przydaje się podczas ekstrakcji ósemek, które bywają kłopotliwe ze względu na swoje położenie oraz połączenie z ważnymi nerwami. Rentgen stomatologiczny jest też niezbędny podczas leczenia protetycznego i implantologicznego. Dzięki możliwym do uzyskania zdjęciom 3D, można precyzyjnie ocenić ilość kości w miejscu, w którym planowany jest implant i na tej podstawie dobrać jego wielkość. Prześwietlenie jest pomocne, nie tylko przed podjęciem leczenia, ale również w jego trakcie i po zakończeniu. Dzięki temu lekarz może ocenić jak przebiega leczenie, proces gojenia, przyjęcia się implantu itp., a pacjent zyskuje poczucie bezpieczeństwa oraz gwarancję, że w razie jakichkolwiek problemów, będzie można je wykryć i interweniować, zanim pojawi się ból czy poważniejsze komplikacje.

Jak wygląda wykonanie zdjęcia rentgenowskiego w naszym gabinecie?

Dostępny u nas aparat tomograficzny, to urządzenie najwyższej klasy, o parametrach, pozwalających na wykonanie szczegółowych zdjęć, uwzględniających wszystkie detale. Pracownia radiologiczna, która znajduje się w naszej placówce, umożliwia wykonanie, zleconych przez dentystę zdjęć, bez konieczności oczekiwania w długich kolejkach. Bardzo usprawnia to proces leczenia oraz oszczędza czas naszych klientów.  Wykonywanie zdjęcia jest bezbolesne, nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. Badanie za pomocą rentgena stomatologicznego można przeprowadzać o dowolnej porze – nie wymaga ono bycia na czczo czy przyjmowania kontrastu. Przed przystąpieniem do badania, pacjent proszony jest o zdjęcie z ciała wszystkich metalowych elementów np. łańcuszków czy kolczyków. Następnie konieczne jest założenie specjalnego fartucha, chroniącego przed promieniowaniem. Pacjent ustawia się nieruchomo, na specjalnie przygotowanym stanowisku, a głowica aparatu obraca się wokół jego głowy. Trwa to nie dłużej niż parę sekund, a wynik dostępny jest po kilku minutach. Przeprowadzający badanie specjalista, może praktycznie od razu odczytać zdjęcie na monitorze. Wielu pacjentów ma obawy czy takie badanie jest bezpieczne. Owszem, promieniowanie rentgenowskie nie pozostaje bez wpływu na organizm, jednak w nowoczesnych aparatach jest ono tak znikome, że nie stanowi zagrożenia – oczywiście pod warunkiem, że zdjęć nie wykonuje się za często. Korzyści, wynikające z tego typu diagnostyki są naprawdę bardzo duże i znacznie ułatwiają leczenie stomatologiczne. Trzeba jednak pamiętać, że przeciwskazaniem do rentgenu stomatologicznego jest ciąża, dlatego też, szczególnie w pierwszym trymestrze, kiedy nie jest jeszcze widoczna lub nawet przy jej podejrzeniu, należy powiadomić o tym fakcie lekarza. W zależności od powagi problemu z zębami, oceni on ryzyko i podejmie decyzję o wykonaniu badania lub wstrzymaniu się do czasu rozwiązania.

Rentgen stomatologiczny, to jedno z podstawowych badań, służących do diagnostyki w przypadku chorób zębów i jamy ustnej. Dzięki niemu możliwe jest szybkie dotarcie do źródeł problemu oraz zaplanowanie rozwiązań, uwzględniających indywidualne uwarunkowania pacjenta. Badanie RTG w naszym gabinecie, to gwarancja wysokiej jakości, dokładności oraz oszczędności czasu.

Jeśli masz kłopoty z uzębieniem, nasz gabinet proponuje CI kompleksowe usługi! Na miejscu wykonasz profesjonalny rentgen stomatologiczny!